
Félperces túlélési praktikák kisgyermekeseknek
Egy korábbi blogbejegyzésben írtam a stressz-passzról, avagy hogy hogyan vezetheted le a napi felgyülemlett feszültséget kreatívan, és lehetőleg nem a másikon. Most félperces túlélési technikákat adok, amik banálisan evidensnek tűnnek, de az anyasodorban sokszor kincset érnek, életet (de legalábbis ép eszet) mentenek.
Pl. ha elborítanak a teendők, meg a hormonok – tipikusan egyszerre. Ha hirtelen káosz lesz a környezeted és nem látod, merre indulj, vagy épp mivel kezdj.
Anyaként pl. amikor sír a kicsi, pedig már mindent megpróbáltál (etetni, ringatni, pelust cserélni, stb), vagy olyan fáradt vagy, hogy már fáj. Később a szeparációs szorongás, amikor WC-re se tudsz egyedül elmenni, nagyobbaknál pedig a “dackorszak”, és a “miért?” korszak kihívásainál.
Szóval amikor épp égnek áll a hajad, próbáld ki ezeket:
- Felfrissít, sokszor kicserél egy jó kis fogmosás, de legalább egy aktívabb öblögetés (Cserszömörce, nem túl agresszív – de frissítő – szájvizek, mentaleveles víz, stb.). Viszont a durva baktériumölő hatásúak rendszeres használatával óvatosan, mert azok már áteshetnek a ló túloldalára, és kiírthatják a száj “jó bacijait” is.
- Extra: néha fogselyemmel, és/vagy fogköztisztító kefével kiegészítve a fenti szájápolást nem csak a rossz szájszag ellen, de a várandósság és szoptatás alatt gyakoribb fogromlás ellen is felvehetjük a boxkesztyűt. És olyan jó érzés utána!
- Felüdít egy gyors zuhanyzás: az izzasztó szituk, takarítás, főzés után sokszor kész wellnessként hat egy tusolás. Érdemes olyan tusfürdőt/szappant venni, aminek az illata megragad Téged: ellazít, vagy éppen hogy élénkít, illetve aminek utána tapasztalod a bőrödön a pozitív hatást.
(Haladó szinten az összetételre is előnyös figyelni, hogy kőolaj helyett bőrbarát, értékes anyagokat kenjünk magunkra. Mert megérdemeljük 🙂
- Extra: Ha még egy kád illatos fürdőre is jut időd, az maga a Nirvana.
- Fésülködés, fejbőrmasszázzsal: előbbi áldásos (és látványos) hatásairól nem kell mesélni, utóbbi viszont megér pár szót. Ugyanis még az egész rövid hajúaknak is üdítő érzés átdörzsölni a fejbőrt egy minőségi kefével, vagy akár csak tíz ujjal. Ez egyrészt élénkíti a fejbőr vérellátottságát, amivel nem csak kellemes érzést és felfrissülést ad, hanem serkenti a hajnövekedést, regenerálódást (szoptatós időszakban külön ajánlott!).
- Extra: frizura: kisbabával otthon az egyik klasszikus frizura a “fürdőszobakonty”, vagy a sima lófarok. Éppen ezért esik néha kiemelkedően jól valami más (de gyors) frizura. Egy fonás (van már belőle rengeteg típus), egy hajfánkos konty, vagy csattal csak félig feltűzött, körbetekert. A neten rengeteg egyperces frizura elérhető, érdemes néha onnan inspirálódni – aztán ki is próbálni. Mert megérdemled! <3
- Hajmosás: egy picit több időt igényel, de látványos és érezhető az eredménye. Feldobja a lelked is, nem csak a külsőd.
- Extra: Hajpakolás, amit kicsit állni is hagysz rajta – miközben teszed tovább a dolgod (teregetsz, gyerekezel, stb.). Meghálálja a hajad is, hiszen a terhesség, szoptatás, meg a kisgyerekes évek úgy általában igencsak igénybe veszik a tested. A szülés utáni hajhullásról nem is beszélve…
- Kenceficák, avagy bőrradírozás és krémezés: Az előző pont kiterjesztése a bőrödre: jól jön egy kis extra ápolás, kényeztetés minden porcikádnak. Egy gyors arc/testradírozás után egy minőségi krém/olaj csodákra képes.
- Extra: “ciculás”: ápold, kényeztesd a tested, magad: házi manikűr/ pedikűr, bőrápolás, pakolás, arcmaszk, vagy akár smink, ha jólesik
- Átöltözés: a két napos, pecsétes pólót felszabadító lecserélni tisztára. Megérdemled, hogy jól érezd magad a bőrödben otthon is! Legyen az otthoni ruházatod is olyan, hogy bármikor esik be vendég/ gyerekorvos/ szomszéd, ne legyen ciki ajtót nyitni neki. Ha tréning párti vagy, abból is be lehet szerezni vagányabbakat, csajosakat 😉
- Extra: amikor a hócsizmád is tele a világgal, kapj fel valami nagyon MÁST a gardrobodból: akár egy alkalmi ruhát, vagy flitterest, az esküvői ruhádat (ha rádjön :), vagy egy bikinit esőkabáttal, esetleg egy farsangi jelmezt. Jó érzés megtörni a szürke hétköznapokat.
- A környezetváltoztatás terápiás jellegű, ami lehet akár egy sima helyváltoztatás is: egyik szobából a másikba! Az ajtó nem csak a mesékben varázserejű: áthaladva rajta más világba csöppenünk. Más látvány, más illat – és máris kikerülünk a korábbi frusztrált körből (a sírós baba is sokszor megnyugszik egy ennyitől, hát még anya 🙂 ).
- Extra: Kimenni sétálni. Egyedül, vagy a gyerkőccel, szinte tök mindegy. Nincs rossz idő, csak nem megfelelő az öltözék 🙂 Esőkabát, bundazsák, vagy épp napernyő és naptej. Bár az elején macerás lehet egy-egy elindulás, de rendkívül meghálálja a tested, lelked, gyermeked egyaránt.
- Ha kimenni nem tudsz, legalább szellőztess egy nagyot! A friss levegő oxigénnel látja el az agyat, fókuszáltabb leszel, felfrissít, ha hűvösebb, akkor még fel is pezsdít.
- Az illatok tudat alatt is befolyásolják hangulatunkat. Pl. emlékeket, és hozzájuk társuló érzéseket idéznek fel, ezzel máris egy hormonális/öngyógyító folyamatot beindítva. Illóolaj használatakor (akár párologtatás, vagy kenés) viszont figyelni kell, hogy a csemete életkorához megfelelő legyen, nehogy allergizáljon, és a kicsi befulladjon.
- Extra: Csak bevizsgált, jó minőségű olajakat alkalmazzunk babás lakásba, és ha párologtatjuk, akkor ellenőrizzük, hogy csak olyan gépbe tegyük, amibe szabad! Bőrre kenés előtt is csekkoljuk, hogy az adott olajat ajánja-e a leírás erre, és ha igen, milyen idős kortól.
- Zene: Egy neked kellemes dal, ritmus kimossa a fáradt, vagy akár épp elkeseredett gondolatokat – és helyükbe pozitívakat cserkész be. Segíthet relaxációs zene, a természet hangjai (vízcsobogás, madárcsicsergés) felvételről, vagy akár egy pörgős sláger; de egy régi, kedvelt dalod is remekül ellazíthat.
- Extra: nem csak hallgatod a zenét, hanem be is kapcsolódhatsz: énekelheted (de ha már nagyon ki vagy, akár párnába fúrt fejjel üvöltheted), vagy akár lalázhatod a szöveget. Hasonlóan fejtisztító hatást érhetsz el, ha a ritmust kopogod/tapsolod.
- Extra_2: Ha szeretsz táncolni, rajta! Járhatod bármire, amit kedvelsz: klasszikus, lassú-romantikus, pop, rock, vagy akár deszpászító 😉 Add ki, ami benned van, engedd szabadjára a tested, engedd, hogy a ritmus átjárjon, mozgasson, jótékonyan átmosson és feltöltsön.
- Igyál egy pohár vizet, egészséges teát. Testünk 70%-a folyadék, így rendkívül fontos a megfelelő hidratáltság. Kismamáknál és szoptatós anyukáknál ez méginkább fontos! De amúgy is kell a bőrnek a hidratáció, az agynak, és mindennek.
- Extra: Tudtad, hogy sokszor keverjük az éhség érzetet a szomjúsággal, mivel közel vannak egymáshoz ezen központok az agyban? Szóval a kívánt alak megőrzéséhez/visszanyeréséhez is egy aduász, hogy ha megéhezel, először iszol egy pohár folyadékot, és ha még negyedóra múlva is éhes vagy, akkor tényleg ételre van szükséged 🙂
- Kapj be valami finomat, ami egészséges! Többségünknek az édes ízhez egyfajta “jutalom” érzet társul. Kihasználhatod ezt fitten is, pl. egy kis gyümölccsel, ami a benne lévő gyümölcscukor miatt kicsit megemeli a vércukrod, ezzel felélénkítve téged. (IR-esek és cukrosok figyeljenek erre!)
Ha inkább sós, vagy más íz párti vagy, ropogtathatsz olajos magvakat, friss zöldségeket, aszalványokat, stb. De itt is fontos: Érték a mérték!
- Extra: A látvány, a tálalás nagyon fontos – a szemmel, látvánnyal kezdődik az emésztés ugyanis. Rendkívül jól eshet ezért egy gusztusosan összeállított fitt csemege tál, vagy egy színes gyümölcskoktél.
A pánik helyzetek, káoszok és összeomlások java elkerülhető, HA
előre felkészülsz az adott élethelyzetre. Ha előre megismersz megoldási lehetőséget, és nem akkor kell SOS-ben keresgélned, hanem csak előrántod a tarsolyodból őket.
Ha még babát vársz, akkor az anyaságra, családdá válásra, baba ellátására >> így << , illetve utána a tipikus gyerekbajok időben észrevételére, otthon kezelésére így.
Ha pedig 7 év alatti picúrod van, akkor pedig így.
Válaszok